Eden večjih izzivov, s katerim se soočimo, ko se začnemo učiti klavir, je branje not za klavir. Neizkušenemu očesu izgleda stran z notami kot egiptovski pergament s hieroglifi, neprepoznavne kitajske pismenke ali sporočilo nezemljanov v znakih, ki jih človeštvo še ni razvozlalo.
Kar zgleda sprva nemogoče, pa nam lahko postane z nekaj vaje popolnoma naravno. Učenje not je podobno kot učenje branja v šoli. Učimo se počasi, eno ali dve noti na teden, in dokaj kmalu lahko osvojimo vse note v violinskem in basovskem ključu.
1. korak: par uvodnih besed o notnem črtovju in notah za klavir
Note za klavir so zapisane v dveh ključih – v violinskem in basovskem ključu. Note v vsakem od ključev so zapisane na različnih mestih, zato se moramo naučiti brati note v vsakem ključu posebej.
Violinskih ključ se uporablja za zapisovanje tonov, ki so višji po zvenu, na klavirju so to večinoma toni od c1 navzgor. Basovskih ključ pa se uporablja, kot nam pove že beseda, za zapisovanje tonov, ki zvenijo niže, basovsko. Na klaviaturi so to v veliki večini toni, ki so nižji od c1.
Notno črtovje je za začetnika labirint, kjer so note postavljene brez repa in glave. S pomočjo določenih stavkov pa si lahko veliko laže zapomnimo, katere note so katere. Če dvomite, kakšne koristi bo vam ali vašemu otroku prinesla možganska telovadba, kot je branje not ali igranje z levo in desno roko hkrati, si preberite članek 5 pozitivnih lastnosti, ki jih otrok pridobi z igranjem klavirja.
2. korak: violinski ključ
Violinskih ključ se uporablja za zapisovanje tonov, ki so višji po zvenu, na klavirju so to večinoma toni od c1 navzgor.
V violinskem ključu so na črtah note e1, g1, h1, d2 in f2, v medprostorih pa f1, a1, c2 in e2. Da si laže zapomnimo zaporedje tonov, si pomagamo z nekaterimi stavki.
Za note na črtah uporabimo stavek Eva gleda hudo dober film.
Za note v medprostorih pa si pomagamo s stavkom Fuzbaler Andrej cilja enajstmetrovko.
3. korak: basovski ključ
Basovski ključ se uporablja, kot nam že sama beseda pove, za zapisovanje tonov, ki zvenijo niže, basovsko. Na klaviaturi so to v veliki večini toni, ki so nižji od c1.
V basovskem ključu se note zapisujejo povsem drugače kot v violinskem ključu in se jih moramo naučiti posebej. Na črtah so toni G, H, d, f in a, v medprostorih pa A, c, e in g.
Za branje not na črtah si pomagamo s stavkom Gospod hoče dober francoski avto.
Da si laže zapomnimo note medprostorih, si pomagamo s stavkom Avgusta cveti en grm.
Veliko sreče in uspehov pri učenju klavirja in branju not za klavir, in pa obilico zabave!